در این مقاله از سایت دکتر علی اصغر صلاحی شما با مزایا و عوارض عمل لیپوماتیک آشنا خواهید شد.

چاقی یک بیماری است که با تجمع بیش از حد سلول های چربی و ذخیره بافت چربی در بدن همراه است. امروزه جمعیت زیادی در ایران و جهان وجود دارند که از مشکل چاقی رنج می برند و براساس تحقیقات انجام شده هشتاد درصد از این افرادی که چاقی بیش ‌از حد دارند، قادر نیستند وزن خود را متعادل نگه دارند. انسان‌های دارای اضافه وزن یا چاق همیشه در معرض خطرات ابتلا به بسیاری از بیماری‌های زمینه‌ای هستند. یکی از روش های جدید و کارآمد که با کمترین عوارض برای تخلیه چربی‌های موضعی و کاهش سایز اقدام می کند لیپوماتیک است.

لیپوماتیک روشی برای برداشت غیرتهاجمی بافت چربی از بدن است که برای بخش‌های مختلف بدن از جمله ران، دست، شکم، پهلو، پشت، باسن، سینه، گردن و حتی صورت نیز می‌توان از آن استفاده کرد. اگر می خواهید با این روش که به بهترین روش از بین بردن چربی های بدن است به طور کامل آشنا شده در این بخش با ما همراه شوید.

لیپوماتیک نسل جدیدی از جراحی‌های زیبایی است که حدود ۲۰ سال است که در دنیا رواج دارد و برای خلاص شدن از چربی های اضافی بدن انجام می شود. این جراحی توسط متخصصین جراحی زیبایی یا جراحی عمومی انجام می‌شود. یکی از مرسوم ترین نواحی لیپوماتیک شکم و پهلو است.

در ابتدا داروی بی‌حسی، توسط کانولا، در تمام نقاطی که پیکرتراشی روی آن انجام می‌شود، به‌طور یکنواخت پخش می‌شود. دستگاه لیپوماتیک یک پمپ یا کمپرسور هوا دارد که هوای پرفشار تولید می‌کند و آن را به لوله کانولا منتقل می‌کند. این لوله با حالت ارتعاشی مداوم و سریع زیر پوست، لرزش‌های زیادی به‌صورت سه بعدی ایجاد می‌کند تا سلول‌های چربی شکسته شوند.

از بهترین دستگاه‌های لیپوماتیک می توان به دستگاه SP6 اشاره کرد که در کلینیک‌های زیبایی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها سیستم محافظتی خوبی دارد و تاییدیه FDA آمریکا را هم کسب کرده است.

از انجام بی‌حسی موضعی برش های بسیار کوچکی (در حدود ۳ الی ۵ میلی‌متر) در نواحی مورد نیاز پوست ایجاد میشود و از طریق آنها لوله مخصوصی به نام کانولا، وارد بدن می‌شود تا چربی‌ها را بیرون بکشد.

برش ها به اندازه ای است که درد و خونریزی بسیار کمی در پی دارند و خطر عفونت پس از جراحی را بسیار کاهش می‌دهند.

با کمک حرکت ها و چرخش‌ های لوله کانولا بافت‌های متراکم چربی، به ذرات ریزتری تبدیل می‌شود. در نوک کانولا سوراخ‌هایی برای مکش چربی وجود دارد. پمپ‌های قدرتمند دستگاه پیکرتراشی، چربی خرد شده را بیرون می‌کشد و درون مخازن مخصوصی اسپری می‌کند.

این چربی را می توان برای تزریق به دیگر نقاط بدن استفاده کرد. برای مثال می‌توان چربی اضافی را از شکم و پهلو برداشت و به باسن، سینه یا گونه تزریق کرد. از آنجایی که از چربی بدن خود فرد برای تزریق و فرم دادن استفاده می‌شود، معمولا بدن آن را پس نمی‌زند و نتیجه کار بسیار رضایت‌بخش خواهد بود.

پس از عمل به این روش لازم است بیمار به مدت دو هفته از گن استفاده کند که این مدت ‌زمان در مقایسه با ساکشن سنتی (۶ ماه) و لیزر لیپولیز (۴-۲ ماه) بسیار کوتاه‌تر است. با این حال بستن گن به مدت ۳۰ تا ۴۰ روز توصیه می‌شود.

عمل لیپوماتیک ، بیشتر در کدام قسمت ها از بدن انجام میشود؟

باتوجه به اینکه عمل لیپوماتیک کاربرد بسار زیادی در قسمت های مختلف از بدن دارد، میتوان لیپوماتیک شکم و پهلو را نام برد ، عمل لیپوماتیک شکم و پهلو یکی از پرکاربرد ترین عمل های لیپوماتیک است . همچنین این عمل را میتوان در نواحی های مختلفی از بدن مانند

 • شکم
 • کمر
 • باسن
 • قفسه سینه
 • داخل زانوها
 • لگن
 • پهلوها
 • خط گردن
 • قسمت پایین چانه ران ها (بیرون و داخل ران ها)
 • بازوها

استفاده کرد.

آشنایی با لیپوماتیک

لیپوساکشن هم همانند لیپوماتیک از روش های لاغری موضعی است و با استفاده از دستگاه لاغری انجام می شود. درواقع عمل لیپوماتیک (Lipomatic) همان عمل لیپوساکشن (Liposuction) است که با دستگاه‌های مدرن و با شیوه جدیدتر و کارآمدتری انجام می‌شود. ایمنی لیپوماتیک از لیپوساکشن بسیار بیشتر است و عفونت کمتری ایجاد می‌کند؛ چراکه محافظت از اعصاب، رگ‌های خونی و ماهیچه‌ها در روش لیپوماتیک از لیپوساکشن بیشتر است.

در واقع در روش لیپوماتیک هدف اصلی تغییر سایز، فرم و حجم در نقطه خاصی از بدن است. در صورتی که هدف اصلی روش لیپوساکشن کم کردن وزن است.

در عمل لیپوساکشن معمولا به روش‌های گوناگون، بافت‌های چربی تخریب شده تا بیرون کشیده شوند. برای مثال بافت چربی با کمک گرما سوزانده می‌شود و سپس از زیر پوست تخلیه می گردد. اما در عمل لیپوماتیک، بافت‌های چربی با حرکات نوسانی و فیزیکی کانولا خرد و ریز می‌شوند و دوباره قابل استفاده هستند.

همچنین در نمونه‌های جدیدتر دستگاه‌های لیپوماتیک، با کمک امواج اولتراسونیک، بافت‌های چربی بهتر خورد می‌شود و پوست و چربی باقی مانده در زیر آن نیز پس از عمل، یک دست و هموار خواهد بود. یک‌نواختی پوست پس از جراحی و نبود برآمدگی، نتایج عمل لیپوماتیک را نسبت به روش‌های قدیمی‌تر لیپوساکشن، بسیار رضایت بخش‌تر می کند.

 • کاهش کبودی روی پوست
 • به حداقل رساندن درد
 • بی خطر و موثر
 • دوره بهبود کمتر
 • توقف سریع دستگاه در صورتی که کانولا با بافت غیر چربی برخورد داشته باشد
 1. لیپوماتیک یک روش بسیار ایمن است که به دلیل تعبیه شدن سنسور در لوله کانولا در هنگام برخورد با بافت های غیر چربی لوله کانولا توقف می کند در نتیجه هیچ آسیبی به بافت های مجاور وارد نمی شود.
 2. چربی های زیر پوست یکنواخت می شود و مانند دیگر دستگاه های ساکشن چربی زیر پوست برآمده نمی شود.
 3. در این شیوه تاثیرات و نتایج مطلوبی در مدت زمانی کوتاه در مقیسه با روش های دیگر به دست می آید.
 4. انجام عمل Lipomatic نیاز به بیهوشی ندارد و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در حین عمل بیمار دردی حس نمی‌کند.
 5. در شیوه ی پیکرتراشی لیپوماتیک پوست انقباض پیدا می کند و از شل شدن آن نیز جلوگیری می شود لذا ظاهر زیبایی به دست خواهد آمد.
 6. هنگام برخورد با بافت های چربی دستگاه متوقف می شود پس لیپوماتیک دارای سیستم امنیتی بالایی است.
 7. دوره نقاهت و به دست آمدن فرم درست بدن در این جراحی بسیار کوتاه است و 2 هفته طول می کشد.
 8. محافظت از پوست در مقابل سوختگی زیرا در این روش چربی ها با حرکات ارتعاشی و چرخشی تخریب می شوند.
 9. ورم و ترشح و احتمال عفونت در این روش بسیار پایین است. همچنین آمبولی چربی بسیار کم است و تا به اینجا هیچ موردی گزارش نشده است.
 10. لازم نیست بعد از انجام این عمل فرد در بیمارستان بستری شود و بعد از درمان مرخص می شود.
 11. خستگی و آسیب جسمی در این جراحی کم تر از سایر جراحی های دیگری است. بنابراین نسبت به دیگر جراحی های کاهش وزن بسیار راحت تر است.
 12. اگر کانولا هیچ بافت چربی را نبیند، سیستم امنیتی فعال اجازه توقف فوری را می دهد.
 13. در روش لیپوساکشن، تورم ناشی از عمل و ترشحات، از عوارض این عمل است، اما در روش پیکرتراشی ترشحات پس از 36 ساعت برطرف می‌شود.
مزایای پیکرتراشی لیپوماتیک

در کل هر عمل جراحی بزرگی خطر خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب بدن را به همراه دارد. لیپوماتیک روشی برای پیکرتراشی هم مثل هر عمل دیگر، حتی اگر کمترین ریسک را داشته باشد و بسیار تخصصی انجام شود، دارای عوارضی است که باید از آن مطلع بود. اساس کار لیپوماتیک VIBRATION یا ارتعاشات است که این عمل می‌تواند باعث عوارضی همچون تکان‌های دست به مدت زیاد و خستگی پزشک شود.

طولانی شدن مدت‌زمان درمان: یکی از دلایل مخالفت با لیپوماتیک، طولانی بودن طول درمان است که این امر خستگی پزشک را در پی دارد. اما پزشک می‌تواند برای درمان، تعداد جلسات را افزایش دهد. حتی می‌تواند در میانه کار استراحت کرده و مجدد کار خود را آغاز کند.

 • کبودی شدید: این می تواند چندین هفته طول بکشد.
 • التهاب: تورم ممکن است تا 6 ماه طول بکشد و مایعات ممکن است از برش ها خارج شوند.
 • خطر آمبولی شدن بدن بیمار: لخته خون در ورید ایجاد می شود و باعث التهاب و عوارض بعدی می شود. همچنین چربی وارد رگ های خونی شده و به ریه ها می رود و گردش خون در ریه ها را مسدود می کند. البته آمبولی عارضه‌ای است که در گذشته به دلیل پیشرفته نبودن دستگاه‌های لاغری موضعی رخ می‌داد.
 • آسیب به سیستم امنیتی بدن به دلیل استفاده از امواج: دستگاه لیپوماتیک با ارتعاشات و لرزش‌هایی که در کانولا ایجاد می‌کند، سلول‌های چربی را تخریب می‌کند. این در حالی است که امواج مافوق صوت ایجادشده بسیار خفیف است و هیچ خطری سلامتی بیمار را تهدید نمی‌کند.
 • بی حسی: ناحیه آسیب دیده ممکن است برای مدتی بی حس شود اما این معمولاً موقتی است.
 • عفونت ها: جای زخم ناشی از لیپوماتیک بسیار کوچک و ظریف بوده و مراقبت‌های پس از جراحی نیز در تسریع بهبودی مؤثر است. به ندرت ممکن است بعد از جراحی لیپوماتیک عفونت پوستی ایجاد شود. اما گاهی اوقات ممکن است روی پوست های حساس تاثیر بیشتری گذاشته و با خطر ایجاد زخم همراه است.
 • سوراخ شدن اندام داخلی: این بسیار نادر است.
 • مشکلات کلیوی یا قلبی: همزمان با تزریق و مکش مایعات تغییر در سطح مایعات بدن ایجاد می شود که ممکن است باعث مشکلات کلیوی یا قلبی شود.
 • واکنش آلرژیک: بیمار ممکن است به داروها یا موادی که در حین جراحی استفاده می شود حساسیت داشته باشد.
 • سوختگی پوست: حرکت کانولا ممکن است باعث سوختگی اصطکاکی روی پوست یا اعصاب شود.
 • برگشت مجدد چربی‌ها: درواقع روشی در عالم وجود ندارد که بتواند برای همیشه مانع از بازگشت چربی‌های اضافی در بدن شود بنابراین بیمار برای حفظ سایز و اندام مناسب خود باید همواره تغذیه مناسب و ورزش را در برنامه روزانه خود داشته باشد.
 • بالا رفتن دمای بدن و حالت تهوع: ممکن است بعد از این عمل تا مدتی به دلیل شوکی که به بدن وارد شده است دمای بدن بالا رفته و فرد دچار حالت تهوع باشد که با تغذیه مناسب و تحت درمان پزشک این مشکلات حل می شود.
 • افتادگی پوست: برخلاف تصور عموم متقاضیان روش لیپوماتیک، این روش، باعث کلاژن‌سازی پوست نمی‌شود و حرکت سه‌بعدی کانولا هم باعث این تحریک نخواهد شد. بنابراین هیچ مکانیسمی برای تحریک فیبرولاست‌ها وجود ندارد و افتادگی پوست محتمل خواهد بود.

برای دریافت مشاوره رایگان با شماره های زیر تماس بگیرین.

۰۹۳۳۴۹۳۷۰۹۷ - ۰۲۱-۲۶۶۵۹۲۷۱

همه‌چیز به نظر و تشخیص علمی پزشک متخصص بستگی دارد. همچنین شرایط بیماران و انتظارات آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین بیماران باید در جلسه مشاوره حاضر شوند. در این جلسه، عوارض، خطرات و مراقبت‌های پس از عمل، تشریح می‌شود. گاهی با عکسبرداری از بیمار، تشریح مصور انجام می‌شود. گاهی پیش از انجام عمل لیپوماتیک، پزشک برای فرد آزمایش‌هایی هم تجویز می‌کند.

علاوه‌بر افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، بیماران هموفیلی نیز باید از انجام این عمل خودداری کنند. در عمل لیپوماتیک، خون زیادی از شما می‌رود و این، برای بیماران هموفیلی خطرناک است. اگر بیماری عفونی دارید و سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است، از انجام عمل دوری کنید؛ مگر با انجام آزمایش، تشخیص و معاینه پزشک متخصص.

برای اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

اقدامات پیش و پس از لیپوماتیک
 • توصیه می‌شود قبل از انجام این عمل، پزشک حتما شما را معاینه کند و اگر دچار چاقی مفرط هستید، از انجام این عمل اجتناب کنید. شاخص توده بدنی شما باید کنترل شود.
 • اگر سیگار و الکل مصرف می‌کنید، ۱۴ روز پیش از عمل، از مصرف آن خودداری کنید.
 • متقاضیان عمل لیپوماتیک، باید ۴۸ ساعت پیش از انجام عمل، از مصرف آسپرین خودداری کنند، چراکه آسپرین باعث رقیق‌شدن خون می‌شود.
 • بهتر است عمل لیپوماتیک در نواحی بزرگ مانند لیپوماتیک شکم و پهلو انجام شود.
 • اگر از داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین استفاده می‌کنید، خون‌ریزی و کبودی در ناحیه عمل، اجتناب‌ناپذیر است. بهتر است ۱۴ روز قبل از عمل، مصرف را قطع کنید.
 • بهتر است روز عمل ناشتا باشید.
 • در زمان عمل بخشی از آب بدن نیز تخلیه می‌شود، پس از عمل، باید مایعات کافی بنوشید.
 • فردای روزی که عمل را انجام دادید، از مصرف قرص‌های ویتامین E پرهیز کنید.
 • پس از انجام عمل لیپوماتیک، پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل به ‌مدت یک هفته از استعمال دخانیات و مشروبات الکی خودداری شود.
 • اگر پوست‌تان شل شد، حداقل به مدت ۷۲ ساعت ننشینید و دراز بکشید. نشستن زیاد سبب چین‌خوردگی در ناحیه شکم می‌شود.
 • حتما پس از عمل به مدت ۷ روز از گِن استفاده کنید. استفاده از گن برای بعضی از بیماران در مدت زمان بیشتری توصیه می‌شود.
 • برخی از داروهای شیمیایی و گیاهی هم چون بروفن ، ژلوفن و غیره سبب اختلال در انعقاد خون می شوند و احتمال خونریزی را افزایش می دهند به همین علت بیماران باید از مدتی قبل از عمل لیپوماتیک مصرف این داروها را قطع نمایند.
 • غالبا بعد از عمل لیپوماتیک به بیماران توصیه می شود که از خوابیدن بر روی شکم خودداری کرده و به صورت طاق باز بخوابند. لازم به ذکر است که بیماران باید از خوابیدن بر روی ناحیه ای که تخلیه چربی در آن صورت گرفته است پرهیز کنند تا به آن ناحیه فشار وارد نشود.
 • داشتن ورم و کبودی بعد از عمل لیپوماتیک امری طبیعی است اما برای کاهش آن راهکارهایی می باشد که بیماران ملزم به رعایت آن ها هستند.
 • بیماران ممکن است احساس سرگیجه مختصری را در صبح روز بعد از تخلیه چربی، تجربه نمایند که در این مواقع بیمار باید سریعاً در حالت نشسته یا درازکش قرار بگیرد.
 • ممکن است برای یک ماه یا بیشتر بعد از تخلیه چربی بی نظمی های قاعدگی رخ دهد.
 • در صورت بروز هر گونه اختلال یا عارضه ای که به نظرتان طبیعی نیست، حتماً با پزشک تان تماس بگیرید.
 • 3 روز تا 1 هفته حتماً استراحت کافی داشته باشید و از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید.
 • لیپوماتیک مانعی برای استحمام نیست و حین استحمام برای بیرون راندن خونابه باید محل جراحی لیپوماتیک را به خوبی ماساژ دهید.
 • از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید.
 • از مصرف خودسرانه دارو شدیداً پرهیز کنید.
 • برای نتیجه گیری بهتر حتماً از گن مناسب استفاده کنید .
 • کبودی و تورم طبیعی جزو نشانه های رایج پس از عمل لیپوماتیک هستند، به همین دلیل جای نگرانی ندارند و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به طور کامل برطرف می شوند.
 • از آیس پک یا پدهای گرمایی برای پوست ناحیه درمان شده استفاده نکنید.

لیپوماتیک یکی از روش های پیکرتراشی است که فاکتورهای متفاوتی را برای تعیین هزینه دارد و نمی توان هزینه ثابتی را برای آن اعلام کرد. هر فردی شاخص توده چربی منحصر به فرد خود را دارد و پزشک متخصص بر اساس توده چربی بدن بیمار هزینه نهایی را اعلام می کند.علاوه بر میزان توده چربی، ناحیه مورد نظر برای انجام لیپوماتیک نیز هنگام تعیین هزینه در نظر گرفته می شود. علاوه بر موارد ذکر شده، انجام لیپوماتیک در کلینیک یا بیمارستان نیز بر تعیین هزینه تاثیرگذار است به همین دلیل هزینه لیپوماتیک با مراجعه به مطب دکتر و پس از معاینه بیمار گفته می شود.

اگر شرایط بیمار به‌گونه‌ای باشد که اضافه‌وزن و داشتن چربی تهدیدی برای سلامتی وی باشد و این عمل بیشتر از اینکه عمل زیبایی باشد، عملی برای درمان و سلامتی او محسوب شود، براساس ضوابط و مقررات شرکت بیمه‌ای که بیمه‌پرداز (بیمار) با آن توافق کرده و دفترچه خدمات بیمه گرفته است، می‌توان درصدی از هزینه‌های عمل را از بیمه گرفت. توجه کنید که بسیاری از شرکت‌های بیمه، هزینه درمان بیمارانی را که شاخص BMI شاخصی برای اندازه‌ گیری توده بدنی و تقسیم وزن به مجذور قد آنان بین سی‌و‌پنج تا چهل باشد، پرداخت می کنند.

هزینه عمل لیپوماتیک

قطعا با خواندن این مقاله با لیپوماتیک شکم و پهلو و تفاوت آن با لیپوساکشن و هزینه لیپوماتیک آشنا شده و جواب سوالات مربوط به آن را گرفته اید. توجه کنید که انجام عمل لیپوماتیک برای همه افراد امکان‌پذیر است، اما به شرایط هر فرد نیز بستگی دارد. ذکر این نکته نیز ضروری است که به اطلاعات اینترنتی و تبلیغات اینستاگرامی بسنده نکنید و در این زمینه با پزشک متخصص مشورت کنید

برای دریافت مشاوره رایگان با شماره های زیر تماس بگیرین.

۰۹۳۳۴۹۳۷۰۹۷ - ۰۲۱-۲۶۶۵۹۲۷۱