عمل بینی

عمل بینی چیست؟

عمل بینی یا Rhinoplasty عمل جراحی‌ است که برروی بینی انسان به منظور بهبود عملکرد و یا ایجاد زیبایی صورت می‌گیرد. این نوع عمل جراحی توسط جراح گوش، حلق و بینی، جراح فک و صورت و جراح پلاستیک صورت می‌گیرد.
این جراحی معمولا با درخواست افراد در موارد بسیاری برای زیبایی ظاهری صورت می‌گیرد، اما اولویت انجام آن برای افرادی است که از مشکلات تنفسی رنج می برند و یا به دلیل مشکلات مادرزادی و یا حوادث مختلف دچار نقص در ظاهر بینی شده اند.

نمونه کار جراحی بینی

تهران،خیابان لواسانی غربی،روبروی خیابان شهید آقایی، ساختمان نامی پلاک ۱۱۸،طبقه۷ ۰۹۳۳۴۹۳۷۰۹۷

دریافت مشاوره رایگان
انواع عمل بینی

انواع عمل بینی

انواع عمل بینی از نظر نوع عمل جراحی و هم از نظر تقاضای نوع عمل بینی و فرم آن به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند.

از نظر نوع جراحی می‌توان عمل بینی را به دو نوع عمل بسته و یا باز تقسیم بندی کرد. هر کدام از روش های گفته شده دارای مزایای خاص خود هستند. نوع عمل بنا به انتخاب پزشک معالج و بسته به میزان تغییرات لازم برای بینی افراد مختلف انتخاب می‌شود. بسیاری افراد نیاز به جراحی برای رفع نقص های تنفسی خود دارند، در این موارد، پزشک برای دسترسی کامل به غضروف‌ها و استخوان ها، از روش عمل باز استفاده می کند. این روش برای عمل های زیبایی که نیاز به تغییرات کلی دارد نیز استفاده می‌شود. همچنین این روش به دلیل امکان دسترسی کامل به استخوان ها و غضروف ها باعث رعایت بهتر تقارن در هنگام عمل می‌شود. در این روش با برش در کنار پوست بینی، امکان جدا شدن پوست بینی وجود دارد، که دسترسی بیشتری به پزشک معالج ( دکتر علی اصغر صلاحی ) برای دقت در عمل را به همراه دارد.

چه کسانی کاندید عمل جراحی بینی هستند؟

به طور عمومی پزشکان فعال در این حوزه افراد را به دو دسته تقسیم می‌کنند. افرادی که بینی استخوانی دارند و افرادی که بینی گوشتی دارند. افرادی که بافت غضروفی و استخوانی بینی آن ها بیشتر از حجم پوست و بافت چربی است، را دارای بینی استخوانی و افرادی که بافت جمع شده پوست و چربی بینی آن ها بیشتر از قسمت استخوانی آن است را دارای بینی گوشتی دسته بندی می‌کنند.
افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، پس از تغییر در اسکلت استخوان بینی، به دلیل بیشتر بودن حجم بافت گوشتی و نرم آن نسبت به استخوان ها و غضروف ها، دچار مشکل می شوند. این مشکل به دلیل ناتوانی در کاهش بیش از اندازه ی بافت گوشتی بینی است، و به دلیل عدم تناسب پوست و بافت استخوانی جدید، نمیتوان بینی را بیش از اندازه کوچک کرد.
ولی در بینی های استخوانی این مشکل رخ نمیدهد و کمتر بودن بافت گوشتی عاملی است که اجازه کوچک تر شدن بینی را می‌دهد.

آمادگی های لازم برای عمل بینی

به دلیل کاهش التهاب و تورم بینی و همچنین کاهش دوره نقاهت برای بهبودی سریعتر، باید مواردی را رعایت کرد. از جمله این موارد، عدم مصرف داروهای خاص از جمله آسپرین و قرص های مسکن است. این قرص ها به دلیل افزایش گردش خون، امکان خونریزی حین و بعد از عمل را افزایش می‌دهند. همچنین برای کمک به بهبود بافت ها نباید از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل سیگار بکشید.

در صورت بروز بیماری، باید زمان انجام عمل جراحی را به زمان دیگری موکول کنید تا بیماری شما بهبود پیدا کند.

بعد از عمل بینی بهتر است موارد زیر را رعایت کنیم تا بهبود کامل سریع تر انجام شود.

 • روزی حداقل دوبار بینی خود را با سرم های مخصوص شست و شو دهیم.
 • از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری کنیم.
 • جهت کاهش تورم صورت از کیسه یخ در ساعات پس از عمل استفاده کنیم.
 • از فعالیت های سنگین تا حداقل دو هفته پس از عمل پرهیز کنید.
 • از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند پرهیز کنید.

معایب عمل بینی

در بیان معایب عمل جراحی بینی باید به نکات منفی هر نوع عمل جراحی اشاره کرد. هرگونه تغییر در بافت های عضلانی و غضروفی بدن، با واکنش ترمیمی مواجه می‌شود. این جراحی نیز از این قاعده مستثنی نیست و پس از انجام آن، می‌تواند میزانی از عوارض جراحی را به همراه داشته باشد، که بخش زیادی از آن، با توجه به دقت و ظرافت کار پزشک در انجام عمل جراحی و بخیه زدن می تواند کاهش پیدا کند.

 • ایجاد عوارض جانبی
 • عدم امکان اصلاح مجدد در بعضی موارد خاص

مزایا جراحی بینی

در ابتدا باید بدانیم که اولویت انجام عمل بینی باید موارد پزشکی باشد و هر چهره متناسب و یا معمولی از نظر ظاهری، هیچگاه نیازی به انجام عمل زیبایی ندارد. اما در موارد پزشکی، مزایای زیادی دارد؛ به طور مثال در افرادی که با مشکلات تنفسی دست و پنجه نرم می‌کنند، افرادی که دارای مشکلات مادرزادی مانند انحراف، گرفتگی مجرای بینی و… هستند و یا افرادی که به دلیل بروز حوادث دچار مشکلات شده اند، انجام چنین عملی، می‌تواند به ایجاد آرامش برای این افراد منجر شود.
ایجاد حس آرامش و اعتماد به نفس در اینگونه افراد باعث می‌شود که بعد اجتماعی اینچنین افرادی بیشتر از گذشته بروز کند و بتوانند به راحتی و با اتکا به نفس بیشتری در جمع دوستان و جامعه حضور یابند.

 • بهبود عملکرد سیستم تنفسی
 • رفع نقص های مادرزادی
 • ایجاد زیبایی ظاهری
 • ایجاد اعتماد به نفس

عوارض عمل بینی

مانند تمامی عمل های جراحی، جراحی بینی نیز دارای عوارضی است که پس از عمل ایجاد می‌شود. عوارض جانبی مانند تورم صورت، کبودی، درد و قرمزی چشم مواردی است که پس از عمل بینی، ایجاد می‌شود. هرچند که این عوارض جز بی تغییر عمل جراحی بینی است، اما تجربه پزشک و همچنین دقت در نظر گرفته شده در حین جراحی، می‌تواند به کاهش میزان این عوارض کمک بسیاری بکند.

از دیگر عوارض می‌توان به مورد پسند نبودن بینی پس از عمل اشاره کرد. در مواردی اتفاق می‌افتد که پس از عمل بینی، افراد از تغییر ظاهر خود راضی نیستند. در این موارد که عموما به خاطر بالا رفتن و یا نازک شدن غیر معمول نوک پیش می‌آید، نباید عجله کرد، زیرا تغییر فرم بینی و کاهش کبودی و تورم ممکن است تا چندین ماه پس از عمل جراحی بینی ادامه داشته باشد. در صورتی که پس از گذشت این دوره، بیمار از تغییر فرم بینی خود راضی نبود باید با توجه به نظر پزشک اقدام به جراحی ترمیمی صورت بگیرد.

 • ایجاد تورم، کبودی و درد ناشی از عمل جراحی
 • تغییر فرم برخلاف میل و دلخواه بیمار
 • مشکلات تنفسی
 • بی حسی بینی در دراز مدت
 • ایجاد گوشت اضافه در مواردی که بخیه ها به خوبی انجام نشده اند.

تمامی موارد بالا می‌تواند جزیی از عوارض جراحی بینی باشد، اما این نکته را باید در نظر داشت که تجربه پزشک در کاهش بسیاری از موارد بالا تاثیر بسزایی دارد.

عوارض جراحی بینی

دکتر صلاحی با انجام صدها عمل زیبایی ، پروتز سینه ،لیپوماتیک شکم و پهلوها، جراحی کشیدن پوست شکم ، لیفت ران ها و لیفت بازو ، لیفت گردن و صدها عمل دیگر جزو بهترین پزشکان در تهران میباشد . که جزوه انجمن های جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و انجمن جراحان پلاستیک آمریکا میباشد

تماس با ما
هزینه عمل بینی

هزینه عمل بینی

هزینه عمل بینی با پارامترهای زیادی سنجیده می‌شود. به همین دلیل نمی‌توان نرخ قطعی برای عمل بینی را آن هم در فضای مجازی محاسبه کرد.
تجربه پزشک، نوع بینی و شهری که در آن عمل بینی را انجام می دهید میتواند بر هزینه آن تاثیر بگذارد. این عمل با توجه به نوع بینی از نظر گوشتی یا استخوانی بودن متفاوت است ولی در سال 1398 نرخ متوسط آن حدود 10-12 میلیون تومان بوده است. البته این نرخ با توجه به نحوه بستری، میزان زمان بر بودن عمل نیز می تواند متغییر باشد.

سوالات متداول

جراحی بینی باید هنگامی انجام شود که رشد بینی به نهایت خود رسیده، که برای دختران و پسران پس از گذراندن دوران بلوغ و حدود سن 18 سالگی است. همچنین باید بدانیم که عمل جراحی بینی محدودیتی از نظر زمانی ندارد و فقط برای افراد پیر و باردار و همچنین افرادی که دچار بیماری های انعقاد خون هستند، ممنوع است.

پس از گذراندن عمل بینی، روند کاهش تورم و کبودی شروع شده و باید با مراقبت های ویژه از سلامت جسمانی خود مراقبت کنیم تا طول دوران نقاهت کاهش یابد.
طول دوره نقاهت اولیه تا 6 هفته طول می‌کشد و باید بشدت از فعالیت های بدنی دور باشیم، ولی بعد از آن تا 6 ماه بینی در حال شکل گیری و ثابت شدن است و در طول این مدت، بی حسی بینی نیز برطرف می‌شود. پس از این مدت شما می توانید به روال عادی فعالیت های خود بازگشته و تمرینات ورزشی و فعالیت های بدنی سنگین را از سربگیرید.

بله؛ باید در نظر گرفت که عمل جراحی بینی گوشتی به دلیل بیشتر بودن بافت گوشتی و چربی بینی با سختی بیشتری همراه است، اما باید بدانیم که تجربه پزشک و مراقبت های فردی پس از عمل نیز باعث می‌شود که عمل بینی گوشتی نیز با موفقیت همراه باشد و رضایت بیمار را جلب کند.
موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد که ذهن افرادی که تصمیم به عمل جراحی بینی دارند را درگیر می‌کند. این پرسش ها و پاسخ ها جنبه عمومی داشته و بهتر است برای برطرف شدن تمامی سوالات با پزشک معتبری ارتباط برقرار کرده و تحت مشاوره قرار بگیرید.

نمونه کار ها

تصاویر بیشتر

خدمات ما

لیپوماتیک شکم
دکتر علی اصغر صلاحی- ابدومینوپلاستی
دکتر علی اصغر صلاحی کاشت مو
عمل بینی
ماندگاری تزریق چربی به باسن
عوارض عمل پروتز سینه

فرم مشاوره

شماره تماس

تعیین وقت برای :