در این مقاله از سایت دکتر علی اصغر صلاحی شما با عمل ابدمینوپلاستی و نحوه عمل آن آشنا خواهید شد

جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم از جمله عمل‌های زیبایی به حساب می‌آید. در این جراحی چربی‌های اضافی و پوست دور شکم برداشته می‌شود و در اکثر موارد این عمل به یکپارچگی عضلات شکم و استحکام آن کمک می‌کند. این جراحی یکی از گزینه‌هایی است که افراد برای لاغر کردن خود استفاده می‌کنند اما همچون زمانی که به یکباره وزن زیادی از دست می‌دهید، ممکن است که پس از این جراحی در طولانی مدت وزن شما به حالت قبل برگردد اما اگر وزن خود را کنترل کنید، شکم صافی خواهید داشت.

امروزه بسیاری به این گزینه به عنوان جدیدترین گزینه برای لاغری فکر می‌کنند و به دنبال متنی هستند که اطلاعات کاملی به آن‌ها در این باره بدهد. در این متن ما قصد داریم، همین کار را انجام دهیم و این جراحی را از جنبه‌های مختلف بررسی کنیم. در ادامه به این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد:

در جراحی زیبایی شکم یا عمل ابدومینوپلاستی چربی‌های اضافی و پوست برداشته می‌شود و پس از جراحی و دوخته شدن پوست، شکم حالت صافی پیدا می‌کند. همچنین در این جراحی عضلات شکمی زیرین را نیز می‌توان به هم پیوست تا در عضلات شکم یکپارچگی به وجود بیاید. این جراحی به دو روش انجام می‌شود.

در یک روش از شیوه لاپاراسکوپیک (laparoscopic) استفاده می‌شود که در این شیوه از چند برش کوچک و با کمک دوربین نسبت به خارج کردن چربی‌های اضافی اقدام می‌شود. روش دیگر روش باز است که در آن از یک یا چند برش برای ایجاد دسترسی جراح به چربی‌های شکمی و عضلات استفاده می‌شود.

انواع عمل ابدومینوپلاستی

  1. ابدومینوپلاستی کامل

در این جراحی به طور معمول در شکم برش بزرگی ایجاد می‌شود و چربی و پوست اضافه به طور گسترده برداشته می‌شود.

  1. ابدومینوپلاستی جرئی

در این حالت قسمت کوچکی برش داده می‌شود و بافت کمتری برداشته می‌شود و ممکن است این برش در اطراف ناف انجام نشود. گاهی اوقات از ابدومیناپلاستی جزئی برای ازبین بردن پوست و چربی قسمت تحتانی شکم استفاده می‌شود.

زمانی که ماهیچه راست شکم از هم جدا می‌شود که به آن جدایش شکمی (diastasis recti) گفته می‌شود، پزشک می‌تواند این دو بافت از هم جدا شده را به هم متصل کند تا پیوستگی عضلات شکم حفظ شود و آن را سفت کند. برای انجام هر گونه عمل جراحی شکم، بیمار باید بیهوشی عمومی شود.

نکته دیگر آن است که از آن جایی که این عمل، جراحی زیبایی به حساب می‌آید تحت پوشش بسیاری از بیمه‌های درمانی نیست.

اگر درباره مزایا و معایب عمل ابدومینوپلاستی نمیدانید حتما مقاله مزایا ، معایب و عوارض ابدومینوپلاستی را بخوانید.

در قسمت قبلی به معرفی جراحی شکم پرداختیم و در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که جراحی شکم برای چه کسانی مناسب است یا به عبارت دیگر چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی شکم هستند.

جراحی شکم هم برای مردان و هم برای زنان مناسب است و کسانی که به طور عمومی سالم هستند و وزن پایداری دارند. همچنین بهتر است برای این عمل جراحی فرد سیگاری نباشد. جراحی شکم نباید با لیپوساکشن (liposuction) اشتباه گرفته شود. در عمل لیپوساکشن ( لیپوماتیک ) برای از بین بردن رسوبات چربی استفاده می‌شود. البته در این موضوع نیز ممکن است که پزشک شما از عملیات لیپوساکشن به عنوان بخشی از عملیات جراحی شما استفاده کند.

برای اینکه درباره عمل لیپوماتیک بیشتر بدانید مقاله همه چیز درباره لیپوماتیک را از دست ندهید.

نکته شایان ذکر دیگر این است که جراحی شکم برای زنانی که پس از بارداری پوست آن‌ها کشیده شده است نیز مناسب است و می‌تواند باعث سفت شدن عضلات و کاهش پوست شود. همچینین برای زنان و مردانی که زمانی چاق بوده‌اند و هوز دارای رسوبات چربی بیش از حد و یا پوست اظافی در ناحیه شکم خود هستند، مناسب است.

جراحی زیبایی شکم

اگر زنی هستنید که هنوز قصد بچه دار شدن دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که جراحی را به پس از زمان بارداری منتقل کنید. به این دلیل که در جراحی عضلات شکم شما سفت می‌شود و بارداری مجدد باعث جدا شدن ماهیچه‌های شکم می‌شود و ممکن است باعث ایجاد فتق شود. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که آیا هنوز می‌خواهید وزن زیادی را از دست بدهید

به یاد داشته باشید که برای عمل جراحی شکم باید وزن شما تثبیت شده باشد. نکته مهم دیگری که حتما باید در نظر بگیرید این است که جراحی شکم باعث ایجاد زخم‌های طولانی مدتی در اطراف شکم شما می‌شود. البته نگران نباشید چرا که پیش از عمل جراحی پزشک شما در روز مشاور همه این تغییرات و جزئیات را با شما در میان خواهد گذاشت تا شما با در نظر گرفتن همه این عوامل نسبت به جراحی اقدام کنید.

قبل از این که برای جراحی به اتاق عمل بروید، داروی بیهوشی وریدی (IV) به شما تزریق می‌شود. در این جراحی ممکن است از دو روش برای بیهوشی استفاده شود. از آرام بخش IV زمانی استفاده می‌شود که عمل جراحی اندومینوپلاستی جزئی باشد، در جراحی‌هایی که گسترده‌تر است از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. بیهوشی عمومی ماهیچه‌های شما را به طور موقت فلج می‌کند و شما نیاز خواهید داشت که به کمک دستگاه به تنفس خود ادامه بدهید.

تیم جراحی هم بر روی شکم شما پارچه‌ای قرار می‌دهند تا ناحیه‌ای که قرار است، جراحی بر روی آن انجام شود، مشخص باشد، همچنین پوست شما با محلول‌های ضد عفونی به خوبی تمیز می‌شود. جراح شما ممکن است که پیش از ایجاد برش نواحی جراحی را بر روی پوست شما مشخص کند.

برای دریافت مشاوره رایگان با شماره های زیر تماس بگیرین.

۰۹۳۳۴۹۳۷۰۹۷۰۲۱-۲۶۶۵۹۲۷۱

نمونه کارعملابدومینوپلاستی

پس از اتمام جراحی، بیهوشی شما متوقف می‌شود یا معکوس می‌شود. اگر در زمان عمل برای کمک تنفس شما از دستگاه تنفس استفاده می‌شد، بعد از دستگاه تنفس قطع می‌شود و شما می‌توانید به تنهایی نفس بکشید. شما بعد از عمل به اتاقی برده می‌شوید تا علائم حیاتی شما به خوبی بررسی و کنترل شود.

چند ساعت طول می‌کشد تا بتوانید با کمک از تخت خواب بلند شوید و راه بروید. در نهایت شما با توجه به برنامه‌ای که پزشک از پیش به شما ارائه داده است یا به خانه خواهید رفت و یا در بیمارستان خواهید ماند. به طور کلی می‌توان گفت پس از اتمام جراحی این موارد اتفاق می‌افتد:

  • تیم درمانی از زخم شما مراقبت می‌کنند و همین طور به شما آموزش می‌دهند که چطور می‌توانید این کار را در خانه انجام دهید.
  • به شما داروی مسکن داده می‌شود. همچنین پزشک به شما می‌گوید برای کنترل درد چه کاری باید انجام بدهید.
  • مصرف داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را شروع می‌کنید یا به شما آموزش داده می‌شود، چگونه بعد از ترک بیمارستان قرص‌های خود را مصرف کنید.

و در نهایت می‌توان گفت که تیم درمانی به اقداماتی دست می‌زنند تا اطمینان حاصل کنند که شما مشکلی در راه رفتن، دستشویی رفتن یا غذا خوردن نداشته باشید. اگر در ساعاتی پس از عمل دچار تب یا درد شدید شدید، ممکن است این نیاز به وجود بیاید که ساعات بیشتری را در بیمارستان بمانید.

همان طور که پیش از این نیز بارها در بخش‌های پیشن به آن اشاره کردیم داشتن یک رژیم غذایی مناسب یک معیار مهم و تاثیرگذار در نتیجه آزمایش است. در هفته‌های قبل از آزمایش، پزشک تغذیه به شما رژیم غذایی خاصی را ارائه می‌دهد که شما باید مطابق با آن رفتار کنید تا مواد مغذی و کالری مورد نیاز برای عمل به بدن شما برسد. سیگار یکی از عواملی است که می‌تواند مانع کسب فواید این عمل جراحی شود. برای همین ممکن است که پزشک از شما بخواهد که قبل از عمل سیگار را ترک کنید.

عوارض ابدومینوپلاستی

همان طور که می‌دانید، بسیاری از جراحی‌ها به دلیل موضوعاتی مثل بیهوشی ممکن است برای فرد عوارضی را به همراه داشته باشند، عمل اندومینوپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این قسمت به عوارض بالقوه‌ای خواهیم پرداخت که ممکن است پس از عمل برای فرد به وجود بیاید.

البته باید به این نکته توجه داشت که اکثر افرادی که این گزینه را انتخاب می‌کنند از نتایج آن راضی هستند اما به هر حال نیاز است تا شما با عوارض احتمالی آن آشنا باشید و با آگاهی کامل از نتایج عمل ابدومینوپلاستی برای جراحی اقدام کنید. عوارضی که ممکن است، نسبت به آن چیزی که پزشک به شما گفته شده است یا شما انتظار دارید متفاومت باشد. عوارض بالقوه ابدومینوپلاستی عبارت از موارد زیر است:

  • عفونت زخم
  • عدم تقارن شکم
  • جای زخم شدید یا تغییر رنگ پوست
  • پوست شل
  • بی حسی یا درد در ناحیه جراحی

البته باید به این نکته دقت کنید که عوارض روش جزئی عمل ابدومینوپلاستی از عوارض روش کامل آن به مراتب کمتر است.

برای این که بتوانیم به این سوال به درستی پاسخ بدهیم، باید ابتدا جراحی لیپوماتیک را معرفی کنیم. هر دوی این جراحی‌ها گزینه‌هایی هستند که فرد می‌تواند برای لاغری از آن‌ها استفاده کنند. لیپوماتیک نوعی پیکرتراشی است که امروزه هواخواهان بسیاری پیدا کرده است. در جراحی لیپوماتیک چربی‌های موضعی برداشته می‌شود و برای کسانی که دچار اضافه وزن موضعی هستند، این جراحی مناسب است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت لیپوماتیک با جراحی ابدومینوپلاستی را مطالعه کنید.

منظور از اضافه وزن موضعی این است که برخی در قسمت‌های مختلفی از بدن خود مانند پهلو، ران پا و باسن خود چربی‌های موضوعی دارند که به آن‌ها حس ناخوشایندی می‌دهد و همانظور که پیشتر نیز گفته شد جراحی لیپوماتیک می‌تواند تناسب اندام را به این افراد بازگرداند.

مراحل ابدومینوپلاستی

حال که به طور مختصر با جراحی لیپوماتیک آشنا شدید. می‌توانیم به پاسخ پرسش این بخش بپردازیم. همان طور که در بخش‌های قبلی به آن پرداختیم. در عمل اندومینوپلاستی چربی‌های اضافی و پوست اضافی ناحیه شکم برداشته می‌شود و همین جا تفاوت بین ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک به وجود می‌آید.

به طور خلاصه تفاوت بین عمل اندومینوپلاستی با جراحی لیپوماتیک این است که شخص مناسب برای عمل اندمینوپلاستی شکم بزرگ و آویزان دارد اما شخص مناسب برای جراحی لیپوماتیک چربی‌های موضعی در قسمت‌های مختلف بدن خود نظیر باسن، پهلوها و ران پای خود دارد.

یکی دیگر دغدغه‌های و پرسش‌هایی که افراد برای این عمل در ذهن دارند، هزینه ابدومینوپلاستی است. باید گفت که ‌نمی‌توان به طور کلی قیمتی قطعی را برای همه افراد اعلام کرد. زیرا که قیمت انجام این عمل به عوامل بسیاری بستگی دارد که می‌تواند در هزینه ابدومینوپلاستی تاثیرگذار باشد. در این جا صرفا به صورت موردی به عوامل مختلف اشاره خواهیم کرد و شما می‌توانید، هزینه مشخص عمل خود را از پزشک خود و زمان مشاوره جویا شوید. از هزینه‌های عمل می‌توان به هزینه بیهوشی، هزینه جراح و هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی اشاره کرد اما هزینه‌هایی هم مربوط به قبل و بعد عمل است. به عنوان مثال هزینه آزمایش‌ها یا هزینه داروهایی که پزشک بعد از جراحی تجویز می‌کند.

برای دریافت مشاوره رایگان با شماره های زیر تماس بگیرین.

۰۹۳۳۴۹۳۷۰۹۷۰۲۱-۲۶۶۵۹۲۷۱

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که هزینه جراح هم می‌تواند خود به عوامل متعددی مربوط شود. یکی از عوامل تاثیرگذار در هزینه جراح محل جغرافیایی جراحی است. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر هزینه جراح در عمل ابدومینوپلاستی می‌توان به تجربه جراحی وی اشاره کرد.

معمولا تصمیم داشتن جراحی شکم، فرآیندی است که ممکن است ماه‌ها به طول بیانجامد. این امکان وجود دارد که شما پیش از جراحی استراتژی‌های کم کردن وزن به وسیله ورزش را دنبال کنید تا ببینید می‌توان بدون جراحی هم به وزن مورد نظر خود برسید. همچنین شما می‌خواهید مطمئن شوید که به وزنی نسبتا پایدار رسیده‌اید. رسیدن به وزن پایدار باعث می‌شود که فواید این روش برای شما به بیشترین مقدار خود برسد. در ادامه به نکاتی خواهیم پرداخت که شما می‌توانید برای آمادگیتان در جراحی شکم، آن‌ها را در نظر بگیرید.

عمل ابدومینوپلاستی در یک مجموعه جراحی یا در یکی از اتاق‌های بیمارستان انجام می‌شود. پس از انجام عمل حداقل باید یک روز در بیمارستان بمانید اما اگر عمل جزئی را انجام داده‌اید، ممکن است که پزشک شما را در همان روز عمل از بیمارستان مرخص کند. این موضوع نیز یکی دیگر از جزئیاتی است که پزشک با شما در میان خواهد گذاشت و به شما خواهد گفت که بعد از عمل تا چه مدت در بیمارستان خواهید ماند.

برای عمل باید لباس خود را با لباس مخصوص بیمارستان عوض کنید در نتیجه هر چه که دوست داشتید، بپوشید.

شب پیش از جراحی شکم باید از نیمه شب از خوردن هر گونه غذا و نوشیدنی خودداری کنید.

اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید، ممکن است که پزشک‌تان از شما بخواهد که از چند روز قبل از عمل از خوردن دارو خودداری کنید. اگر از داروهای مربوط به کنترل دیابت استفاده می‌کنید، ممکن است که نیاز باشد، دوز مصرف این داروها توسط پزشک شما مجددا تنظیم شود. حتما به این نکته دقت کنید که رعایت این نکات بسیار ضروری است و باید به خوبی همه آن‌ها را به دقت رعایت کنید.

جمع‌بندی

راه‌های بسیاری برای لاغری وجود دارد که یکی از آن‌ها جراحی است. بسیاری این نیاز را پیدا می‌کنند که با جراحی زیبایی شکم یا عمل ابدمینوپلاستی لاغر شوند. ما در این متن به این جراحی پرداختیم و آن را از جنبه‌های گوناگون بررسی کردیم. در عمل ابدومینوپلاستی چربی‌های اضافی شکم و پوست اظافی هدف قرار می‌گیرد و در طول جراحی این قسمت‌ها برداشته می‌شود.

این جراحی به دو صورت جزئی و کلی انجام می‌شود و چنان که از نام آن مشخص است، این موضوغ به بخشی که مورد جراحی قرار می‌گیرد بستگی دارد.

در قسمت‌های بعدی این متن به این موضوع اشاره کردیم که چه کسانی کاندید مناسبی برای این عمل هستند و چه کسانی بهتر است که این عمل را انجام ندهند. نکته بسیار مهم در این زمینه پایداری وزن است، همچنین بهتر است، فرد خواهان جراحی سیگاری نباشد. همچنین در ادامه درباره عوارض بالقوه این جراحی صحبت کردیم.

نکته قابل توجه در این زمینه این است که پزشک شما حتما این موارد را با شما در میان خواهد گذاشت تا شما بتوانید، آگاهانه‌تر تصمیم بگیرید. سوال دیگری که برای بسیاری پیش می‌آید این است که جراحی لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی چه تفاوتی دارد که آن را هم در طول متن به طور مختصر توضیح دادیم.

همین طور درباره فاکتورهای موثر در هزینه ابدومینوپلاستی سخن گفتیم و حتما به یاد داشته باشید که هزینه ابدومینوپلاستی برای همه یکسان نیست و این هزینه ممکن است بسته به شرایط شما عوض شود و در آخر پرسش‌های متداول در این زمینه را پاسخ گفتیم.